recept-zazvor-tinktura-extrakt-kapky

recepty

Zázvorová tinktura

15. 1. 2015  

Zázvorová tinktura je přírodní lék řady neduhů. Vyrobte si vlastní domácí extrakt podle našeho receptu.

Zázvor pravý (Zingiber officinale) je rostlina používaná v lékařství a léčitelství několik tisíciletí. Bývá užíván čerstvý, sušený nebo i ve formě tinktury nebo-li extraktu či výtažku. K výhodám užívání tinktury patří snadné dávkování a velmi dlouhá trvanlivost.

Využití tinktury ze zázvoru je vcelku široké – od prohřátí organismu v zimě, léčby chřipky a nachlazení, ucpaných nosních dutin, přes potlačení mykóz, až po zvýšení sexuálního apetitu. V indické medicíně bývá tinktura ze zázvoru nabízena i mužům, které postihla neplodnost. Známá je taktéž i vlastnost zázvoru léčit záněty a posilovat imunitu těla.

Výroba je značně jednoduchá. Existují různé varianty tinktury. Přinášíme vám jednodušší, ale zároveň velice účinnou verzi tinktury vyrobené z vodky.

Pro výrobu budeme potřebovat:

  • Jemnou a kvalitní vodku do 40 % alk.
  • 150 – 200 g čerstvého zázvoru
  • půlku citronu
  • několik vyvařených zavařovacích sklenic nebo lékovek
  • polévkovou lžíci medu

Zázvor očistíme a nakrájíme na co nejtenčí plátky keramickým nožem nebo nastrouháme na plastovém, či porcelánovém struhadle (pro uchování všech účinných látek by zázvor neměl během výroby přijít do kontaktu s železnými kuchyňským náčiním). Vzniklé plátky namažeme z jedné strany tenkou vrstvou medu a vložíme do pečlivě vymytých a vyvařených sklenic. Na ně nakapeme ještě šťávu z čerstvě vymačkaného citrónu. Směs poté zalijeme vodkou, uzavřeme a necháme alespoň dva týdny zrát v chladné místnosti bez přístupu světla (sklenice je vhodné zabalit do utěrky). Čím více vodky bylo přidáno v poměru k zázvoru, o to delší by doba macerace zázvoru měla být.

Po uplynutí doby zrání užíváme 2 – 3 kapky preventivně každé ráno na lačný žaludek nebo do čaje.
V případě užití tinktury k léčebným účelům používáme 5 kapek před jídlem třikrát denně.
Pro zvýšení sexuální potence je vhodné užít 30 – 40 kapek půl hodiny před sexem.