pouziti-zazvoru-blog-zazvor-cz

zázvor

Použití zázvoru

21. 1. 2015  

Díky výrazné a pikantní chuti zázvor snadno poznáte. Jako koření se rozšířil po celém světě. Ve staré Číně věřili v jeho sílu a v to že přináší štěstí. Jeho použití má velmi prospěšné účinky na lidské zdraví, ať už v podobě byliny, koření nebo afrodiziaka.

Nejpoužívanější koření v Evropě

Z Číny a Indie se zázvor rychle rozšířil po světě díky mořeplaveckým výpravám, v Evropě se stal oblíbeným ochucovadlem již v dobách středověkých. Jako sušený a rozemletý se používá nejčastěji při vaření, pečení, je přísadou v kořenících směsích. V čerstvé podobě ho objevíme například v limonádách, čaji, zmrzlině, jogurtových nápojích, jako přílohu k sushi. Nakládat ho můžeme do medu, cukru, etanolu, může se stát potravinovým doplňkem a být přidáván do alkoholických nápojů. Je ideální pro podporu trávení a při kocovině.

Léčí s neobvyklou péčí

Ví se o něm, že působí protizánětlivě a podporuje imunitní systém, krevní oběh, snižuje cholesterol i nadváhu. Působí relaxačně a umí prohřát celé tělo, pomáhá při léčbě horních cest dýchacích, nachlazení a rýmě, při nevolnostech. Zázvor dokáže mírnit bolest při artritidě, svalových křečích, napomáhá při závratích, žaludečních potížích a při poruchách zažívání. Dokonce je známo, že napomáhá při léčbě rakoviny a má blahodárné účinky na celé tělo i mysl. Při jeho užívání se organismus zbavuje škodlivin, čistí se. Pomáhá při poruchách v sexuálním životě, známá je zázvorová afrodiziakální tinktura.

Nic se nemá přehánět

Přestože je zázvor oblíbeným a zázračným všelékem, také nepostradatelným pomocníkem ve světových kuchyních již po dlouhá staletí, má jistá omezení. Neměl by být podáván dětem mladším dvou let, těhotným i kojícím ženám a dlouhodobě nemocným, respektive diabetikům. Může také činit spíše neplechu, je-li používán zároveň s jinými léky. A konečně – neměla by být překračována jeho denní dávka, která činí 5 gramů. V případě předávkování se mohou vyskytnout zažívací obtíže, vyrážka, podráždění a reakce v podobě nevolnosti, zvracení, průjmu, pálení žáhy, dokonce i srdeční potíže. Máte se se zázvorem své zkušenosti? Sdílejte je s ostatními a napomozte jeho správnému, efektivnímu a účelnému využití.