zazvor-blog

zázvor

Historie zázvoru

13. 1. 2015  

První písemná zmínka o zázvoru jako koření spadá do čtvrtého století před naším letopočtem – hinduistický kněz v Indii zapsal sanskrtem první recept upravovaného, kořeněného masa.

Kam až sahá historie zázvoru?

Je proto téměř k neuvěření, že také rostlina, vysoká jako rákosí s krásnými květy připomínající orchideje, má více jak tří tisíciletou historii a tak se řadí k nejstaršímu koření na světě.

První zmínka o zázvoru jako koření spadá do čtvrtého století před naším letopočtem – hinduistický kněz v Indii zapsal sanskrtem první recept upravovaného, kořeněného masa. Zázvor, kromě věhlasu v kulinářském oboru, vešel ve známost i v tradiční čínské medicíně. Léty prověřená léčba bylinkami je úspěšná a účinná až dodnes. V pátém století našeho letopočtu se zázvor stal cenným kořením, které přivezli mořeplavci z Indického oceánu a Jižního Čínského moře i do Evropy. V Římské říši si ho dokonce více cenili jako léčiva a stal se tak díky arabským obchodníkům důležitým dovozovým zbožím. I ve 14. století zůstal vyhledávanou obchodní komoditou a v 16. století spatřil břehy Afriky a Karibiku.

Starobylé koření v Čechách

U nás jsou zmínky o zázvoru datovány do 13. století, kdy byl nejčastěji používán v sušené formě, mletý jako součást kari koření a naložený do cukru. Od středověku je velmi oblíben i v Anglii – zázvorové pivo a zázvorové sušenky se dodnes běžně vyrábějí. Používání zázvoru v cukrářství přetrvalo pro jeho lahodnou, mírně palčivou příchuť a osvěžilo tak dokonce i chleba, sladké pečivo, čaj, podmáslí či výrobky z tvarohu.

V kuchyni i v lékárně

Své místo si po staletí v nejrůznějších formách našel kořen zázvoru jak ve světových kuchyních, tak v léčitelství. Nenahraditelný je pak zejména v asijské kuchyni při přípravě masa a ryb, ucítit ho můžeme také v tradičním perníkovém koření. Jako léčivou bylinu, podporující trávení, přidanou do všech protijedů, která navíc posiluje organismus a rozehřívá, ji zná lidstvo po tisíciletí. Účinný a neméně známý po celá léta je horký obklad ze zázvoru, používající se na ztuhlé, bolestivé svalstvo, nebo jako mocné afrodiziakum, které umí doslova rozpálit citlivé erotogenní zóny. Nezřídka byl používán také na posílení mužské plodnosti.

Nepostradatelný a mocný všelék

Není mnoho rostlin nebo bylin, které si našly cestu a rozšířily se po celém světě, které mají dlouhou a zajímavou historii, a také tolik specifických léčivých účinků, možného využití v nejrůznějších formách a v rozmanitých odvětvích. Zcela bez nadsázky a po právu ho lze přirovnat ke zmiňovanému „zázračnému kořenu přírody“.